Prečo coworking?

Prečo coworking?


Coworking sa stal počas niekoľkých posledných rokov celosvetovým fenoménom. Dávno už nejde len o zdieľané kancelárie s inými nájomcami vhodné najmä pre freelancerov. Coworkingové centrá dnes ponúkajú atraktívne flexibilné pracovné priestory pre jednotlivcov, začínajúce firmy aj väčšie tímy a projekty. Prenajať si v nich môžete nielen jedno pracovné miesto, ale aj celú kanceláriu. Medzi členmi centier sa začínajú stále viac objavovať aj zamestnanci väčších firiem a korporátov, ktorí uprednostňujú hybridný model práce a vyžadujú flexibilitu a možnosť pracovať odkiaľkoľvek. Spočiatku si väčšie spoločnosti prenajímali skôr len konferenčné priestory alebo zasadačky. Aktuálne stoja skôr o prenájom vlastných priestorov v rámci centier – teda o vlastné uzavreté kancelárie, avšak so všetkými benefitmi, ktoré práca v coworkingu ponúka: flexibilita, zdieľanie, networking, kreatívny spirit, obvykle prémiová lokalita a skvelá dostupnosť apod.

Hlavné výhody coworkingových centier

proc-ico01FLEXIBILITA

Na rozdiel od klasických kancelárií ponúkajú coworkingové centrá svojim nájomcom absolútnu flexibilitu – časovú aj priestorovú. V rámci rôznych typov členstva si môžete prenajať jedno pracovné miesto (zdieľané alebo dedikované) alebo rovno celú kanceláriu s prístupom 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Vďaka možnosti krátkodobého nájmu nemusíte podpisovať nájomné zmluvy na 3 až 5 rokov, ako je to obvyklé v klasických kanceláriách. Veľkosť prenajímaných priestorov môžete navyše kedykoľvek upravovať podľa toho, ako sa vášmu podnikaniu darí. Keď rastie, môžu rásť priestory v rámci centra spolu s vami alebo naopak.

Niektorí prevádzkovatelia tiež vychádzajú v ústrety firmám, ktoré aj po skončení protipandemických opatrení zostali pri hybridnej prevádzke a v kancelárii preto majú fyzicky menej ľudí. Ponúkajú im na menší počet pracovných miest viac členských prístupov, aby mohli zamestnanci rotovať. Firmy tým môžu dosiahnuť výrazné prevádzkové úspory.

proc-ico02KOMUNITA

Väčšina coworkingových centier má spoločnú filozofiu, ktorá je postavená na koncentrácii talentu, prepojovaní a spolupráci. Mnohé z nich sa pýšia pestrou komunitou členov, o ktorú sa starajú a ďalej ju rozvíjajú. Jedná sa o energické start-upy, dynamické scale-upy, vášnivých podnikateľov a ďalšie kreatívne mozgy.

Popri klasických pracovných miestach tu preto nájdete aj priestory pre spoluprácu: zasadacie miestnosti, zdieľané pracovné miesta, neformálne či odpočinkové zóny i komunitné priestory vhodné na stretávanie a organizovanie podujatí. Tých sa tu odohráva množstvo – od spoločných raňajok, cez lekcie jogy až po vzdelávacie akcie a konferencie.

Jednotlivcom a začínajúcim firmám môže práca v coworkingu okrem zázemia pre prácu priniesť aj zaujímavé kontakty pre rozvoj vlastného podnikania, väčšie firmy zase môžu ťažiť z prístupu k talentom, inováciám a prostrediu podporujúceho kreativitu.

proc-ico03SLUŽBY 

Coworkingové centrá sa často nachádzajú v prémiových lokalitách v centrách miest so skvelou dopravnou dostupnosťou, navyše v moderných budovách v tom najvyššom štandarde. Oproti klasickým kancelárskym nájmom ponúkajú už hotové, plne vybavené pracovné priestory bez nutnosti investície zo strany nájomcu.

Členstvo zahŕňa aj bežnú prevádzku kancelárie i recepcie zo strany prevádzkovateľa. V cene sú servisné poplatky budovy, spotreba energií, vysokorýchlostný internet a pod.

Členovia/nájomcovia môžu v coworkingových centrách spravidla využívať vlastnú terasu, kaviareň, relax zónu či telocvičňu. K dispozícii majú aj bežné kancelárske potreby, kopírovacie a skenovacie zariadenia či nápoje a občerstvenie v spoločných kuchynkách.